Neprekidnost vaših poslovnih procesa zavisi od: fizičke infrastrukture (napajanje, hlađenje, kabliranje), servera, komunikacione opreme i naravno aplikativnih programa, a stalno je ugrožavaju ljudski faktor i slaba servisna podrška. Ova i slična pitanja su razlog zbog koga smo organizovali treću po redu stručnu konferenciju „DATUM – Data centri i IT infrastruktura”. Vaši i naši gosti-domaćini su čelnici vodećih kompanija zaduženih za infrastrukturu na domaćoj sceni:

Schneider Electric Srbija, Emerson, Eaton, Enel PS, Logo, Termoinženjering, Kingston, Eunet, SBB, Telekom, Datatek, Mainstream...

Konferencija je, prevashodno, namenjena finansijskom sektoru, velikim državnim organizacijama, srednjim i velikim preduzećima. Ovogodišnji DATUM okuplja preko 300 poslovih ljudi iz cele zemlje – generalni direktori, IT direktori (CIO), tehnički direktori, direktori finansija (CFO), ukratko svima koji odlučuju. Kao jedinstven skup ove vrste, DATUM će ponuditi odgovore na pitanja:

Kako da obezbedite kontinuitet poslovanja?
Kako da umanjite rizike na fizičkoj infrastrukturi?
Kako da ostvarite energetsku efikasnost (green Datacentre)?
Tele-Housing iskustva u Srbiji?

Naš skromni doprinos kretanju u pravom smeru predstavlja organizovanje ove konferencije, u čijem radu učestvuju, zaista, najjčuveniji ponuđači data centara i infrastrukture. Svaki od naših partnera objasniće vam kako da svoje poslovanje učinite stabilnijim i efikasnijim, potkrepljući to najboljim primerima iz dosadašnje prakse. Iskreno im zahvaljujemo na tome što su naš skup prepoznali kao priliku da prikažu svoja najbolja rešenja za data centre i infrastrukturu.

Hvala vam što ste nam ukazali poverenje! 

Rezultati Web ankete

Kontinuitet poslovanja (Business continuity) 
Tier standardsEric Maddison
Introduction to Data Center OperationAttila Szarka
Uticaj preventivnog održavanja na kontinuitet poslovanja (SLA ugovori)Gordan Vujičić
SBB Telepark Data Centar
Energetska efikasnost (Green Datacentre) 
Visoka energetska efikasnost – uticaj tehnologije na dizajn Data centaraKrešimir Krpan
The Challenges of Green DatacentresMatilda Brunnström
Aktuelne serverske SSD i memorijske konfiguracijePasi Siukonen
Strukturno kabliranje – Mreža u data centruPhil Ward
Tele Housing u Srbiji 
Razvoj telehousing usluge u SrbijiIvan Sekulović
Data centri - IT infrastrukturaVladan Nešić
SBB solutions – platforma za vaše poslovanjeAleksandar Janković
Cloud hosting od pet devetkiBoško Radivojević
Korisnička iskustva i najbolja praksa 
ESS=Energy Saver System , VMMS=Variable Module Management SystemMatilda Brunnström
Virtuelizacija storidžaMirko Balubdžić

​Predavači

Eric Maddison
Konsultant za kritične sisteme, UPTIME INSTITUTE

Eric Maddison je konsultant instituta Uptime Institute-Professional Services, koristeći svoju profesionalnu i inženjersku ekspertizu za kritične sisteme (mission critical), obezbeđuje TGA (Tier Gap Analysis) analize, TCDD (Tier Certification of Detailed Design) i TCCF (Tier Certification of Completed Facility) sertifikacije kao i akreditovanu ATD (Accredited Tier Designer) obuku klijentima. Dodatno, Eric pruža tehničku pomoć sektoru prodaje i marketinga. Eric se pridružio Institutu 2012. godine, nakon rada u Tokiju i Londonu u jednoj od najvećih svetskih kompanija za inženjerski konsalting, kao saradnik u njihovom timu za kritične sisteme. Prethodno je radio za JP (Japanese Consulting) u Tokiju specijalizujući se za Data centre i projektovanje kritičnih sistema.

​Phil Ward
Global Data Center Market Leader, HUBER SUHNER

Phil Ward je završio prava ali je čitavu karijeru proveo u inženjeringu, baveći se razvojem proizvoda i plasmanom istih. Phil preko 15 godina radi u domenu komunikacija i njegov doprinos je bio od suštinskog značaja za razvoj LiSA Fiber Management System u HUBER+SUHNER-u, kako što se tiče FTTH tržišta, tako i što se tiče data centara. On je specijalista za kablovski menadžment u data centrima već 13 godina i zaslužan je za razvoj mnogih proizvoda koji čine današnji LiSA sistem. S obzirom da je u polje optičkih komunikacija ušao kao početnik, i da je tokom prethodnih godina napredovao postupno, Phil-ova specijalnost je da na projekat gleda iz perspektive onih koji instaliraju rešenja, kao i iz perspektive krajnjih kupaca kojima je potrebno fleksibilno rešenje za fiber management sa velikom gustinom konekcija.

Matilda Brunnström
Aplikacioni&Projektantski inženjer u Large Systems Group, Espoo - Finska, za Eaton EMEA, EATON


Matilda je specijalista za velike UPS sisteme u data centrima i drugim kritičnim sistemima. Ona je diplomirala elektrotehniku i poslovne studije na Aalto Univerzitetu - Škola za elektrotehniku, Finska. Govori tečno finski, švedski, engleski i francuski. Matilda kombinuje tehničku ekspertizu sa poznavanjem jezika u podršci za pripremu prodaje UPS rešenja, testiranju i detaljnom treningu za Eaton personal i klijente u EMEA i APAC regionu.

Gordan Vujičić
Menadžer prodaje, ENEL PS

Odgovoran za izgradnju tržišne pozicije ENEL PS kao pouzdanog partnera na dodeljenom delu tržišta. Aktivno učestvuje u kreiranju strateških odluka preduzeća. Kreiranje prodajne strategije i taktike za postizanje prodajnih ciljeva. Predstavljanje potencijala kompanije, pronalaženje optimalnih rešenja za novonastale potrebe korisnika, ispunjavanje ugovornih obaveza, dostupan za konsultacije. Transfer znanja i najbolje svetske prakse, implementacija optimalnije rešenje kako bi se obezbedila najbolja korisnička podrška za svoje poslovne procese i optimizaciju troškova klijenta. Upravljanje projektima kroz izbor opreme, kupovinu, montažu, pokretanje. Kao menadžer prodaje je odgovoran za sistem neprekidnog napajanja, hlađenja i AC opremu snabdevanja IKT infrastrukture.

Ivan Sekulović
Chief Information Officer, EUNET

Rođjen 1974. godine u Beogradu. Diplomirao na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu, odsek za Računarsku tehniku i informatiku. Aktivno učestvuje u računarskim telekomunikacijama od 1991. godine i početaka domaće BBS scene. Objavio preko 50 tekstova na razlicite IT teme u najeminentnijim domaćim časopisima Računari (BIGZ), Mikroračunari (Mikro knjiga) i PC (PC Press). Od 2000. godine zaposlen u EUnetu, prošao pozicije od Software Developer do Chief Information Officer. Učestvovao u svim razvojnim poslovima EUneta na polju hosting i cloud servisa.

Aleksandar Janković
Pre-Sales inženjer, SBB

Aleksandar Janković je zaposlen u sektoru za biznis prodaju na poziciji Pre-Sales inženjera. Poseduje iskustvo u više ICT oblasti kao što su IP mreže, sistemi prenosa i IP telefonski sistemi. Rukovodio je na više većih projekata izgradnje telekomunikacionih sistema i mreža međi kojima su i projekti nacionalnog nivoa, kao što su transportne mreže, IP mreže i infrastrukturni projekti opremanja Data centara i objekata. Objavio je nekoliko stručnih radova i publikacija iz oblasti xDSL sistema prenosa i arhitektura triple-play mreža. Poseduje licence za projektovanje i izgradnju telekomunikacionih mreža i sistema, sertfikat za upravljanje projektima-PMP izdat od strane Američkog udruženja za upravljanje projektima (PMI) kao i više proizvođačkih sertifikata za upravljanje telekomunikacionim uređajima i sistemima. 

Vladan Nešić
Šef službe za razvoj i integraciju ICT servisa za ključne korisnike, TELEKOM SRBIJA

Diplomirani inženjer elektrotehnike-smer telekomunikacija, član Inženjerske komore Srbije, poseduje projektantsku licencu. Profesionalni rukovodilac projekata po PMI metodologiji (PMP sertifikat). Dugogodišnje učešće u svim značajnim aktivnostima za razvoj Telekoma od njegovog osnivanja pa do danas kako sa pozicije razvoja u okviru tehnike tako i sa pozicije rukovođenja prodajnih aktivnosti za privatne korisnike i segment malih biznis korisnika. Aktivno učešće u analizi tržišta, planiranja prodaje i kreiranje paketa usluga. Odnedavno na novoj poziciji u okviru ICT sektora. Pored redovnih aktivnosti rukovodi projektom prenosivosti broja u fiksnoj telefoniji (FNP). 

Pasi Siukonen
Field Application Engineer, KINGSTON TECHNOLOGY

Pasi Siukonen је odgovoran za testiranje, obuku i podršku u različitim odeljenjima (PR, marketing, prodaja na terenu, tehnička podrška i korisnički servis) na Kingston proizvodima, pre svega fokusirajući se na Flash i SSD linije proizvoda. Pre dolaska u Kingston Technology Europe 2008 godine, Pasi je radio u sedištu kompanije u Fountain Valley, California, kao test inženjer za Flash proizvode. Pre Kingston-a, Pasi je radio kao tehnička podrška u IT odeljenju na Univerzitetu Ilinois u Čikagu (УИЦ), a bio je i IT podrška u neprofitnoj organizaciji American Cancer Society. Pasi tečno govori engleski i finski. Glavna interesovanja su mu kompjuterske igre, biciklizam, komponovanje muzike, fotografija i dizajn. Pasi je takođe bio potpresednik grupe Linux Users Group na UIC. 

Dejan Škuletić
Menadžer za razvoj poslovanja, KINGSTON TECHNOLOGY

Dejan Škuletić je menadžer za razvoj poslovanja u Srbiji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Makedoniji i Crnoj Gori u kompaniji Kingston Technology. Dejan je odgovoran za razvoj tržišta kompletnog Kingston proizvodnog programa u regionu. On blisko sarađuje sa distributerima, prodavcima, sistem integratorima i korporativnim krajnjim korisnicima, radeći na povećanju tržišnog učešća kompanije u svojoj oblasti. Dejan ima više od 11 godina iskustva u IT-u. Pre dolaska u Kingston Technology 2007. godine, radio je u Pakomu, tada vodećem distributeru u Srbiji. U početku, bio je odgovoran za razvoj i održavanje broja prodajnih ugovora, a zatim je postao menadžer proizvoda odgovoran za distribuciju brojnih proizvodnih linija. Dejan je diplomirao ekonomiju na Univerzitetu u Nišu. Tečno govori engleski i srpski. 

Krešimir Krpan
Engineering manager, Presales, EMERSON

Krešimir Krpan je 2006. diplomirao na Fakultetu Elektrotehnike i Računarstva u Zagrebu. U kompaniji Emerson radi od 2006. godine na projektima vezanim za energetsku i klima infrastrukturu za telekom, IT i industrijske (Oil & Gas) korisnike. Važniji projekti:

• Dizajn i izgradnja 16 backbone i distribucijskih čvorova za optičku mrežu (Švedska) - 2007
• Dizajn i izgradnja 2 x 2MW energetski centar (telekom operater, Nigerija) - 2009
• Dizajn i izgradnja 2 x stanica za podmorski optički kabel (Nigerija, Ghana) - 2010
• Dizajn i izgradnja 10 x agregacijskih čvorova i data centara za optičku mrežu (Australija) – 2011
 • Dizajn i izgradnja kontejnerskog modularnog data centra 1000m2, 2MW, Tier 3certificiran (Uptime Institute) - 2013

Mirko Balubdžić
Menadžer prodaje za velike korisnike, DATATEK

Mirko Balubdžić je više od 25 godina u prodaji, menadžmentu i konsultacijama informacionih tehnologija. Ekspertize u oblasti mainframe sistema, servera i virtualizacije aplikacija, rada data centara, analize cena i vrednosti, sticao je u kompanijama Datatek, IBM, Gulf Business Machines (Khorafi Business Machines, Bahrain Business Machines), Serbian Business Systems, Intertrade. Za svoj rad dobio je niz prestižnih nagrada i priznanja.

Boško Radivojević
Suosnivač, MAINSTREAM

Boško Radivojević, susosnivač kompanije Mainstream, ima 10 godina iskustva u radu na rukovodećim pozicijama u kompanijama koje se bave pružanjem visokokvalitetnih IT usluga. U svojoj bogatoj karijeri stekao je značajna znanja i iskustva u oblastima administracije Unix sistema, dizajna i implementacije mrežnih rešenja bazirana na Cisco i Juniper opremi , sistemskog programiranja u real-time okruženjima, kao i dizajniranju velikih i skalabilnih hosting sistema. U kompaniji Mainstream odgovaran je za kreiranje strategije razvoja poslovanja.

Attila Szarka
Business Development Manager Data Center Solutions, CEE and Israel, SCHNEIDER ELECTRIC

Attila Szarka pridružio APC-u u novembru 2005., i njegova specijalizacija su već više od 15 godina data centri. Kao Business Development Manager, njegov posao je da poboljša aktivnost Schneider Electric-a na području data centara i da pruži podršku velikim projektima u Centralnoj i Istočnoj Evropi. Prethodno je kao stariji sistemski inženjer podržavao prodaju i obezbeđivao predprodajnu tehničku podršku za partnere u Mađarskoj i jugoistočnoj Evropi. Pre dolaska u APC, radio je za Banktrade Kft kao direktor prodaje i tu je bio uključen u nekoliko projekata data centara kao projektant i rukovodilac projekta. Ranije je radio u IT oblasti u OTP banci. Attila diplomirao na Tehničkom univerzitetu u Budimpešti na Elektrotehničkom fakultetu. 

Agenda skupa (podložna promenama)

09:00Registracija - izložba partnera - kafa dobrodošlice
10:00Kontinuitet poslovanja - Business continuity
  • Tier standards
  • StruxureWare Data Center Operation for Co-location
  • Kako DCIM softver pomaže u pružanju bolje Data Centar usluge
  • Uticaj preventivnog održavanja na kontinuitet poslovanja (SLA ugovori)
  • Korisnička iskustva: SBB Telepark Data Centar
11:20Kafe pauza - izložba partnera 
11:50 Energetska efikasnost – Green Datacenter
  • Visoka energetska efikasnost – uticaj tehnologije na dizajn Data centara
  • Rekonstrukcija zastarelih sala za obradu podataka
  • Aktuelne serverske SSD i memorijske konfiguracije
  • Strukturno kabliranje – Mreža u data centru
13:20Koktel ručak
14:10Tele Housing u Srbiji
  • Razvoj telehousing usluge u Srbiji
  • Data centri - IT infrastruktura
  • Platformu za poslovne korisnike podržana multiservisnom mrežom
  • Cloud hosting od pet devetki
  • Virtuelizacija storidža
15:25Panel diskusija - Okrugli sto
  • Perspektive i preduslovi za razvoj IT infrastrukture u Srbiji
  • Zaključno izlaganje
15:55Izvlačenje dobitnika nagradne igre
16:05Kraj konferencije

Partneri

Medijski partneri

Datum 2013 u slikama